Πρόγραμμα εκδηλώσεων 6ου Φεστιβάλ Αιγαίου

14-25 Ιουλίου 2010

14, 16 & 18 Ιουλίου

Georges Bizet: Carmen

Κάρμεν – Carla Dirlikov, Μεσόφωνος

Δον Χοσέ – Raul Melo, Τενόρος

Μικαέλα – Eteri Lamoris, Υψίφωνος

Εσκαμίγιο – Russi Nikoff, Μπάσος

Μοράλες – Κωστής Ρασιδάκης, Βαρύτονος

Θουνίγα – Τάσος Αποστόλου, Μπάσος

Φρασκίτα - Φίλη Γεωργιάδου, Υψίφωνος

Μερσέντες - Lysianne Tremblay, Μεσόφωνος

Ρεμεντάδο - Γιάννης Φίλιας, Τενόρος

Ντανκαϊρε - Ζαφείρης Κουτελιέρης, Βαρύτονος

Pan-European Philharmonia Orchestra

Chœur d’Enfants d' Ile de France

Camerata Vocalis

Miro Costa High SchoolVocal Ensemble

Συμμετέχουνοιχορευτές Rosario & Ricardo Castroαπότηνομάδαφλαμένκο "Suite Espanola"

Σκηνοθεσία: Renato Zanella

Σχεδιασμός φωτισμών: Vinicio Cheli
Επιμέλεια σκηνικών: Γιώργος Κολιός

Μουσική Διεύθυνση: Peter Tiboris

Σε συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνή

15 & 17 Ιουλίου

Συναυλία με τον Στάνλεϋ Ντράκερ

Carl Maria von Weber: Εισαγωγή από την όπερα «Όμπερον»

Carl Maria von Weber: Κονσερτίνο για κλαρινέτο
Franz Krommer: Κονσέρτο για δύο κλαρινέτα


Σολίστ: Stanley Drucker

 Naomi Drucker

Pan-European Philharmonia Orchestra

Μουσική Διεύθυνση: Peter Tiboris

Gabriel Faure: Ρέκβιεμ

EilanaLapalainen, Υψίφωνος

Reda El Wakil, Μπασο-βαρύτονος

Μέλη της Χορωδίας του Εθνικού Ωδείου

Συμφωνική Χορωδία του KingsCollege

Χορωδοί της KamloopsBritishColumbia

Birmingham Alabama Concert Chorale

Michael O'Neal Singers

Chœur d’Enfants d' Ile de France

Miro Costa High School Vocal Ensemble

Camerata Vocalis, Κέρκυρα

ΑνδρικήΧορωδίατηςΕκκλησίαςτουΑγίουΝικολάου

Pan-European Philharmonia Orchestra

Μουσική Διεύθυνση: Francis Bardot

18 Ιουλίου

Απογευματινό Κονσέρτο στην ορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Νικολάου

Θρησκευτική μουσική acappella

20 Ιουλίου

Γκαλά Όπερας

Πρώτη συναυλία του Greek Opera Studio

Διεύθυνση: Eilana Lappalainen

21 Ιουλίου

Συναυλία με τη Μαρία Φαραντούρη

23, 24 & 25 Ιουλίου 2010

Μύθος και Πάθος

Γκαλά Χορού

Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Renato Zanella

Σολίστ:

Olga Esina, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου της Όπερας της Βιέννης

Beatrice Knop, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου του Βερολίνου

Μαρία Κουσουνή, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Anais Chalendard, πρώτη χορεύτρια του Εθνικού Μπαλέτου της Αγγλίας

Eno Peci, πρώτος χορευτής του Μπαλέτου του Βερολίνου

Rainer Krenstetter, σολίστ του Μπαλέτου του Βερολίνου

Βαγγέλης Μπίκος, χορευτής του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Esteban Berlanga, σολίστ του Εθνικού Μπαλέτου της Αγγλίας

Χορογραφίες: Roland Petit, Roland Savkovic, Marius Petipa, Kenneth Mc Millan, Renato Zanella

Μουσική: A. Adam, S. Prokofiev, P.I. Tchaikovsky, Brian Eno, J. Massenet κ.α

Συντελεστές Φεστιβάλ Αιγαίου 2010

PeterTiboris, Ιδρυτής & Καλλιτεχνικός Διευθυντής

EilanaLappalainen, Καλλιτεχνική Διευθύντρια OperaStudio

PeterMeineck, Καλλιτεχνικός Διευθυντής, AquilaTheatre της Νέας Υόρκης

RenatoZanella, Χορογράφος & Σκηνοθέτης της Κάρμεν

Pan-European Philharmonia Orchestra, Βαρσοβία, Πολωνία

Jakub Fiebig, ΔιευθυντήςΟρχήστρας

FrancisBardot, ΠροσκεκλημένοςΑρχιμουσικός
TerreJohnson, ΒοηθόςπροσκεκλημένουΑρχιμουσικού

VinicioCheli,Σχεδιασμός φωτισμών
Γιώργος Κόλλιος, Επιμέλεια σκηνικών
JiriNovak, Βοηθός Σκηνοθέτη

Σολίστ:

Stanley & NaomiDrucker, (κλαρινέτο)
Yun-JeongLee,(υψίφωνος) &JaesigLee,(τενόρος)
Νικητές GrandPrixΜαρία Κάλλας (2009)

Διανομή Κάρμεν: Carla Dirlikov, Μεσόφωνος (Κάρμεν); Raul Melo, Τενόρος (Δον Χοσέ); Eteri Lamoris, Υψίφωνος (Μικαέλα); Russi Nikoff, Μπάσος (Εσκαμίγιο); Κωστής Ρασιδάκης, Βαρύτονος (Μοράλες); Τάσος Αποστόλου, Μπάσος (Θουνίγα), Φίλη Γεωργιάδου, Υψίφωνος (Φρασκίτα), Lysianne Tremblay, Μεσόφωνος (Μερσέντες), Γιάννης Φίλιας, Τενόρος, (Ρεμεντάδο), Ζαφείρης Κουτελιέρης, Βαρύτονος (Ντανκαϊρε)

Rosario &RicardoCastro, χορευτές φλαμένκο από την ομάδα "SuiteEspanola"

Χορωδίες:

Μέλη της Χορωδίας του Εθνικού Ωδείου (διεύθυνση Σπύρος Κλάπσης)

Συμφωνική Χορωδία του KingsCollege–Η.Π.Α. (διεύθυνση PatFlannagan)

Χορωδοί της KamloopsBritishColumbia - Καναδάς (διεύθυνση MargaretBrown)

BirminghamAlabamaConcertChorale - Η.Π.Α. (διεύθυνση PhilipCopeland)

MichaelO'NealSingers - Η.Π.Α. (διεύθυνση MichaelO'Neal)

Chœur d’Enfants d' Ile de France- Γαλλία (διεύθυνση Francis Bardot)

Miro Costa HS Vocal Ensemble - Η.Π.Α. (διεύθυνση Michael Hayden)

CamerataVocalis, Κέρκυρα, (διεύθυνση Ρόζα Πουλημένου)

Ανδρική Χορωδία της Εκκλησίας του Αγίου Νικολάου –Σύρος (διεύθυνση Γιάννης Αργυρίου)

Μουσικός όμιλος Σύρου (διεύθυνση Δημήτρης Παπαθεοδώρου))

Σολίστ γκαλά χορού:

Olga Esina, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου της Όπερας της Βιέννης

Beatrice Knop, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου του Βερολίνου

Μαρία Κουσουνή, πρώτη χορεύτρια του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Anais Chalendard, πρώτη χορεύτρια του Εθνικού Μπαλέτου της Αγγλίας

Eno Peci, πρώτος χορευτής του Μπαλέτου του Βερολίνου

Rainer Krenstetter, σολίστ του Μπαλέτου του Βερολίνου

Βαγγέλης Μπίκος, χορευτής του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Esteban Berlanga, σολίστ του Εθνικού Μπαλέτου της Αγγλίας

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΙΓΑΙΟΥ 2010